Prawidłowy rozwój dziecka na każdym etapie wymaga szczególnej troski i zainteresowania rodziców, a także, już później, ich ścisłej współpracy z przedszkolem i szkołą.
W procesie rozwoju najważniejszą rolę odgrywa aktywność własna dziecka, która przejawia się w postaci reakcji na bodźce. Dzięki tej aktywności dziecko rozwija się nie tylko pod względem ruchowym, ale także w sferze poznawczej i emocjonalnej. Staje się aktywnym uczestnikiem wydarzeń, zdobywając wciąż nowe umiejętności i wiadomości. Poznaje najpierw dom rodzinny, a potem dalsze środowisko. Oddziaływanie na dziecko otaczającego je środowiska ma szczególne znaczenie dla jego rozwoju społecznego. Są to nie tylko kontakty z rodzicami, ale także z rówieśnikami. Ich wpływ na rozwój dziecka jest ogromny.
Wszyscy wiemy, że dziecko uczy się poprzez zabawę. Dlatego zabawki, które mu kupujemy powinny być odpowiednio dobrane, tak by mogły stymulować jego rozwój. Wśród zabawek edukacyjnych na uwagę zasługują klocki, którymi dziecko może bawić się już bardzo wcześnie. Rozwijają one sprawność manualną, a także wyobraźnię i postrzeganie przyczynowo- skutkowe. 
Starszemu nieco dziecku warto zapewnić zabawki, które ułatwią mu interakcje społeczne i wpłyną na rozwój motoryczny. Odpowiednie będą klocki, tablice z przesuwanymi elementami, czy piłki do rzucania. Kupując dziecku domek dla lalek wraz z mebelkami i sprzętem albo książeczki ze sztywnymi stronami pobudzimy jego wyobraźnię i rozwój społeczny. Cechy takie rozwiniemy również kupując chłopcu na przykład kolejkę, która jest wspaniałą i bardzo popularną zabawką.
Dostępne w sklepach kolejki dla dzieci są różne, przeznaczone dla młodszych i starszych, wykonane z rozmaitych materiałów zarówno z drewna czy metalu jak i plastiku. Często wyposażone są w tory i działają na baterie . Dodatkowo mogą świecić i wydawać dźwięk. To świetna zabawka dla synka i taty.