Można jest znaleźć w niemalże każdej firmie oraz w budynku użytku publicznego – szkołach, szpitalach, biurach, urzędach. Niekiedy ratują przed zaśnięciem w kolejce do urzędnika, oferując niezbędna dawkę kofeiny, albo zapewniają zastrzyk energii dla kogoś, kto rano nie miał czasu zjeść śniadania. Czym są to cudowne urządzenia? Chodzi oczywiście o… maszyny vendingowe!

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno znaleźć budynek w którym nie ma chociaż jednego automatu samoobsługowego, oferującego różnego rodzaju jedzenie lub picie. Często są to po prostu maszyny vendingowe sprzedające słodycze takie jak batoniki lub orzeszki czy cukierki. W wielu miejscach, zwłaszcza w tych w których często są też koszmarnie długie kolejki, można z kolei podratować się korzystając z maszyny vengingowej oferującej ciepłe napoje – różnego rodzaju kawy lub ciepłą czekoladę czy herbatę. W innych miejscach można znaleźć automaty z napojami schłodzonymi, które biją rekordy popularności podczas każdego okresu letniego.

Maszyny vendingowe mają wiele zalet. Po pierwsze, są samoobsługowe, co oznacza że dostęp do nich jest przez całą dobę. Nie wymagają zatrudniania osoby do ich obsługi, co pozwala zaoszczędzić pieniędzy na ich prowadzeniu. Do tego zajmują mało miejsca i można postawić je praktycznie wszędzie – na korytarzu szpitala, przy wejściu do urzędu, w kącie szkolnej szatni. Oferują produkty, które być może nie są zdrowe i bardzo sycące, ale kto raz na jakiś czas nie ma ochotę zjeść batonika czekoladowego? Przekąski sprzedawane przez maszyny vendingowe są różnorodne, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego nie są to rzeczy drogie, co oznacza, że więcej osób pokusi się aby kupić coś dla siebie, nie przejmując się wydanymi pieniędzmi. Tymczasem z tych niewielkich, ale pewnych kwot, może w końcu uzbierać się solidna sumka. Dlatego też maszyny vendingowe stanowią pewne źródło dochodu. Przy tak szerokiej ofercie usług, jakie zapewniają maszyny vendingowe, jedno jest pewne – każdy znajdzie coś dla siebie.